Background Image

Czosnek

HISTORIA I DZIAŁANIE

Czosnek jest powszechnie znaną rośliną cebulową pochodzącą z Azji Środkowej. To niepozorne warzywo zawiera mnóstwo właściwości działających pozytywnie na nasz organizm. W niewielkich ząbkach czosnku znajdują się mieszaniny rozmaitych związków o cennych właściwościach. To bogate źródło związków mineralnych (jak selen, magnez, potas), saponin, flawonoidów, witamin (A, B1, B2, C, PP). Jednak to organiczne związki siarczkowe – allina, która – po uszkodzeniu jego struktury (np. przez zmiażdżenie lub rozdrobnienie) – zostaje przekształcona do allicyny będącej jej aktywną formą, odpowiadają za jego antybiotyczne działanie. Niezwykle istotnym dla naszego zdrowia jest fakt, że czosnek wykazuje aktywność bakteriobójczą, antywirusową i przeciwgrzybiczą. Doskonale radzi sobie również z pasożytami jelitowymi, a także reguluje skład flory bakteryjnej jelit.

To nie jedyne prozdrowotne działanie tego warzywa. Czosnek korzystnie oddziałuje na układ krążenia, co wynika z rozkurczania i uelastycznienia naczyń krwionośnych. Obniża on również całkowity poziom cholesterolu nie obniżając przy tym frakcji HDL („dobrego” cholesterolu). To wpływa tym samym pozytywnie na profil lipidowy.

Dodawanie czosnku do dań ciężkostrawnych jest świetnym rozwiązaniem przy problemach z trawieniem – zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza pracę jelit.

ZASTOSOWANIE W KUCHNI

Czosnek jest bazowym elementem wielu mieszanek przyprawowych. Idealnie komponuje się z daniami mięsnymi, sosami, sałatami i potrawami z ziemniaków. Uprawia się go niemal na całym świecie. Praktycznie w każdej kuchni świata znajduje on zastosowanie. W kuchni arabskiej do przygotowania słynnej harissy, w kuchni francuskiej do ailloli, Włosi dodają go do pizz lub bruschetty. Kuchnia turecka i bałkańska nie obyłaby się bez czosnku przy produkcji ajwaru czy pindżuru. W polskiej kuchni czosnek również jest bardzo ważnym elementem. Kto z nas wyobraziłby sobie bez niego choćby kiszenie ogórków, grochówkę czy zupę fasolową.

Najbardziej dobroczynne działanie czosnek wykazuje w postaci surowej. Po rozdrobnieniu lub zmiażdżeniu aktywuje się enzym siarkowy allicyna, która odpowiada za większość korzystnych właściwości. Możemy je zachować w większej ilości podczas obróbki termicznej odstawiając go po posiekaniu na około 10 minut aby enzym ten zachował swoje prozdrowotne wartości.

Wartości odżywcze na 100g

NazwaIlość
Wartość energetyczna (kcal) 149
Woda58,58 g
Tłuszcz0,5 g
Białko6,36 g
Popiół1,5
Weglowodany33,06 g
Błonnik2,1 g
Cukry1 g
Kwasy tłuszczowe nasycone0,089 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone0,249 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone0,011 g
Cholesterol0 mg
Sód17 mg
Cynk1,16 mg
Miedź0,299 mg
Magnes1,672 mg
Selen14,2 µg
Potas401 mg
Magnez25 mg
Fosfor153 mg
β-Karoten5 mg
α-kartoen0 mg
Witamina A0 IU
Wapń181 mg
Żelazo1,7 mg
Witamina D0 IU
Witamina B1 (Tiamina)0,2 mg
Witamina B2 (Ryboflawina)0,11 mg
Witamina B3 (Niacyna)0,7 mg
Witamina B4 (Cholina)23,2 mg
Witamina B5 (Niacyna)0,596 mg
Witamina B61,235 mg
Witamina B9(Kwas foliowy)3 µg
Witamina B120 µg
Witamina C31,2 mg
Witamina K1,7 µg

TasteBook Team

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne