Background Image

Krewetki

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Krewetki nie bez powodu są jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych owoców morza. Cechuje je delikatne i smaczne mięso. Idealnie komponuje się z daniami prawie wszystkich kuchni świata, głównie w kuchni śródziemnomorskiej, azjatyckiej i amerykańskiej. Doskonale sprawdzają się w diecie osób dbających o zdrową i niskokaloryczną dietę, ponieważ są bogatym źródłem białka – około 20 g na 100 g produktu. Ponadto 100 g krewetek to niespełna 80 kcal, 1,7 g tłuszczów i znikoma ilość węglowodanów. Są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 , które dają naszemu organizmowi wiele korzyści. Mogą one chronić przed nowotworami, wspomagają pracę mózgu, zapobiegają retinopatii i innym wadom wzroku. Przede wszystkim wspomagają one jednak pracę serca oraz wzmacniają kości zmniejszając tym samym ryzyko osteoporozy.

Krewetki to bogate źródło witamin z grupy B (B3, B6, B12), witaminy D, a także innych składników odżywczych. Przede wszystkim selen, fosfor, czy astaksantyna, która jest silnym naturalnym antyoksydantem.

RODZAJE

Dotychczas odkryto około 2500 gatunków tych skorupiaków, ale tylko część z nich poławia się i hoduje w celach konsumpcyjnych. Krewetki mogą różnić się wielkością. Ich rozmiar określa się minimalną i maksymalną liczbą mieszczącą się w 1 funcie (ok. 450 g). Np. oznaczenie 16/20 świadczy o tym, że w funcie zmieści się minimalnie 16, a maksymalnie 20 szt. Występują też w różnych barwach, w zależności od gatunku. Mogą być kremowe, żółte, niebieskie lub jasnobrązowe. Najpopularniejsze odmiany to: krewetki zimnowodne (grenlandzkie), krewetki koktajlowe (głębokowodne), krewetki tygrysie (Black Tiger), krewetki białe (Vannamei).

Krewetki są bardzo nietrwałym produktem, dlatego świeże należy pozyskiwać ze sprawdzonego źródła. Aby upewnić się, że nasze skorupiaki są dobrej jakości, sprawdźmy czy ich ciało jest nadal złączone ze skorupką i czy nie mają czarnych przebarwień. W przeciwnym wypadku lepiej nie ryzykuj, bo mogą być stare i zepsute.

ZASTOSOWANIE W KUCHNI

Możemy podawać je zarówno na zimno, jak i na gorąco. Doskonale smakują gotowane w wodzie lub na parze, grillowane, pieczone w cieście, duszone czy smażone. Najprostszy i jednocześnie bardzo smaczny sposób przygotowania to krewetki usmażone na maśle z czosnkiem, pietruszką i chili (PRZEPIS). Idealnie sprawdzają się w sałatkach, zupach, sosach, jako dodatek do makaronów i ryżu. Pamiętajmy, że zbyt długa obróbka termiczna powoduje ich twardnienie i stają się niesmaczne.

Wartości odżywcze na 100g

NazwaIlość
Wartość energetyczna (kcal) 85
Woda78,45 g
Tłuszcz0,51 g
Białko20,1 g
Popiół1,23
Weglowodany0 g
Błonnik g
Cukry g
Kwasy tłuszczowe nasycone0,101 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone0,152 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone0,086 g
Cholesterol161 mg
Sód119 mg
Cynk1,34 mg
Miedź0,391 mg
Magnes0,033 mg
Selen µg
Potas264 mg
Magnez35 mg
Fosfor214 mg
β-Karoten mg
α-kartoen mg
Witamina A IU
Wapń64 mg
Żelazo0,52 mg
Witamina D IU
Witamina B1 (Tiamina) mg
Witamina B2 (Ryboflawina) mg
Witamina B3 (Niacyna) mg
Witamina B4 (Cholina) mg
Witamina B5 (Niacyna) mg
Witamina B6 mg
Witamina B9(Kwas foliowy) µg
Witamina B12 µg
Witamina C mg
Witamina K µg

TasteBook Team

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne