Background Image

Świeża mięta

CHARAKTERYSTYKA

Świeża mięta to roślina rosnąca głównie w Europie, Afryce i Azji. Istnieje ponad 20 gatunków tego ziela, jednak każdy z nich charakteryzuje się intensywnym smakiem i zapachem. Wyróżniamy m.in. miętę cytrynową, czekoladową, zieloną, imbirową i inne. Najpopularniejsza z nich to mięta pieprzowa (zwana też miętą lekarską) i to ona najczęściej gości w naszych kuchniach i ogródkach.

WSZECHSTRONNE ZASTOSOWANIE

Świeża mięta ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym. Ekstrakt (olejek miętowy – mentol) jest stosowany przy produkcji np. pasty do zębów, olejków do masażu, szamponów przeciwłupieżowych, słodyczy i gum do żucia, leków.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Mięta pieprzowa (lekarska) obfituje w szereg substancji odżywczych. Przede wszystkim antyoksydanty, garbniki, fitozwiązki, a także witaminy i minerały. Spośród nich należy wyróżnić witaminę A i karoten, witaminę B1, B3, B9, witaminę C i rutynę, żelazo, cynk, wapń, magnez i inne. Wynika z tego wiele profitów, jakie możemy dostać ze stosowania mięty.

Świeża mięta stosowana jest w ziołolecznictwie. Ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, odpornościowy, działa przeciwbólowo i dodaje energii. To ziele skutecznie łagodzi dolegliwości żołądkowe. Działa przeciwskurczowo, dzięki temu niweluje bóle brzucha oraz objawy IBS (zespół jelita drażliwego). Ponadto redukuje problemy trawienne – każdy z nas na pewno kurował się naparem z mięty po zbyt obfitym lub ciężkostrawnym posiłku. Mięta wspomaga również pracę wątroby stymulując produkcję żółci i obniżając poziom „złego” cholesterolu.

DZIAŁANIE

Mięta działa również orzeźwiająco, zastępując skutecznie niejedną filiżankę kawy. Według badań, zapach mięty pobudza również funkcje mózgu, pamięć i koncentrację. Pomaga również ukoić nerwy, odpręża i relaksuje.

ZASTOSOWANIE W KUCHNI

Specyficzny, intensywny smak i aromat mięty możemy wkomponować zarówno do słodkich deserów jak i mięs, sałatek czy farszów. Połączenie mięty i czekolady to jedno z najpopularniejszych wariantów smakowych, które możemy znaleźć w słodyczach. Świeża mięta uwydatnia orzeźwiające działanie lemoniady czy innych napojów. To podstawowy składnik słynnego mojito. Idealnie sprawdza się w towarzystwie jagnięciny i dziczyzny.

Wartości odżywcze dla 100g

NazwaIlość
Wartość energetyczna (kcal) 44
Woda85,55 g
Tłuszcz0,73 g
Białko3,29 g
Popiół2,03
Weglowodany8,41 g
Błonnik6,8 g
Cukry g
Kwasy tłuszczowe nasycone0,191 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone0,394 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone0,025 g
Cholesterol0 mg
Sód30 mg
Cynk1,09 mg
Miedź0,24 mg
Magnes1,118 mg
Selen µg
Potas458 mg
Magnez63 mg
Fosfor60 mg
β-Karoten mg
α-kartoen mg
Witamina A203 IU
Wapń199 mg
Żelazo11,87 mg
Witamina D0 IU
Witamina B1 (Tiamina)0,078 mg
Witamina B2 (Ryboflawina)0,175 mg
Witamina B3 (Niacyna)0,948 mg
Witamina B4 (Cholina) mg
Witamina B5 (Niacyna)0,25 mg
Witamina B60,158 mg
Witamina B9(Kwas foliowy)105 µg
Witamina B120 µg
Witamina C13,3 mg
Witamina K µg

Aron Wicha

Jeden komentarz Ukryj komentarze

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne