Wieprzowina

Wieprzowina to mięso pozyskiwane ze świni domowej. Do obróbki kulinarnej są przeznaczone sztuki o wadze średnio ok. 100kg. Rasy świń możemy podzielić na typy użytkowe: mięsny (o największym znaczeniu gospodarczym), mięsno-tłuszczowy, słoninowy, smalcowy. Obecnie podejmowane są próby przekształcania ras tłuszczowo-mięsnych na mięsne, a rasy słoninowe powoli znikają z chlewni. Niewątpliwie dzieje się tak ze względu na zawartość tłuszczów zwierzęcych w naszej diecie, o którym mówi się coraz więcej, że jest niezdrowy, w celu jego ograniczenia. O dobrej jakości mięsa świadczy jego delikatna i soczysta struktura, tłuszcz biały i zwarty. Do tego mięso powinno być wilgotne, ale nie mokre, o głęboko różowym kolorze. Mięso zbyt jasne przeważnie bywa wodniste i zbyt miękkie. Zapach powinien być prawie nie wyczuwalny, delikatny.

Dodatkowo, jeśli chcemy przygotować smaczne i zdrowe dania z wieprzowiny, ważne jest źródło, z jakiego pochodzi nasze mięso. Nawet najlepszy kucharz o nadzwyczajnych umiejętnościach kulinarnych może polec przygotowując mięso ze starych zwierząt, napompowane chemią i lub nieświeże. My już od dawna korzystamy z usług MIESO WYSOKIEJ JAKOŚCI i ani razu się nie zawiedliśmy. Otrzymamy tam mięso z pierwszej ręki, przygotowywane na bieżąco. Daje nam to pewność, że mięso jest świeże, bez dodatku antybiotyków i dlatego zawsze pyszne.

Wieprzowina, spośród innych mięs, zawiera najwyższy poziom wit. B1. Poza tym znajdziemy w niej też całkiem dużo dobrze przyswajalnego żelaza i cynku. W zależności od części tuszy, wieprzowina charakteryzuje się zmienną zawartością białka i tłuszczów. Najmniej białka mają tłuste części tuszy (żeberka i boczek – ok. 14%), cechują się one wysoką wartością energetyczną. Szynka i polędwica należą do chudych mięs o wysokiej zawartości białka (22-23%).

Pamiętajmy, że wieprzowina przed obróbką cieplną powinna mieć temperaturę pokojową. Dlatego też powinniśmy wyjąć ją z lodówki nawet 2 godziny wcześniej (w zależności od wielkości mięsa). Warto dodatkowo osuszyć mięso, na przykład ręcznikiem kuchennym.

Podczas przygotowywania mięsa wieprzowego istotne są również dodatki: przyprawy, sosy itp. Sól i pieprz to podstawa, ale niektóre zioła potrafią wydobyć głębię smaku. Wieprzowina najlepiej smakuje majerankiem, słodką papryką, czosnkiem, cząbrem. Mało tego – do duszonego mięsa doskonale pasuje piwo, goździki i miód. Możemy również spróbować z miętą i kminkiem – oprócz walorów smakowych, pomogą nam pozbyć się niestrawności i wzdęć po ciężkostrawnym posiłku mięsnym. Do gotowej wieprzowiny warto dodać musztardę, sos tzatziki, czy chutney z czerwonej cebuli.

TasteBook Team

Jeden komentarz Ukryj komentarze

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne