Ziemniaki

Trochę historii

Ziemniaki dotarły do Europy dzięki Hiszpanom pod koniec XVI wieku, a w Polsce pojawiły się dopiero w XIX wieku za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Obecnie ziemniaki są hodowane jest na masową skalę, jest to jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej. Istnieje ponad 1000 gatunków i ponad 5000 odmian tej rośliny. Różnią się one kolorem, kształtem, smakiem, zapachem czy strukturą.

Skrobia

Ziemniaki, wbrew powszechnej opinii, są bardzo pożywnym i wartościowym warzywem. W 100 g zawierają ok. 80 kcal. Są bogatym źródłem węglowodanów – głównie skrobi, w zależności od odmiany 11 do 18 g na 100 g ziemniaka. Obróbka termiczna ziemniaka powoduje, że skrobia staje się ona całkowicie strawna i przyswajana. Jeżeli natomiast schłodzimy ugotowanego ziemniaka, ulega ona procesowi retrogradacji i powstaje tzw. skrobia oporna. Ma to znaczenie przy procesie trawienia – jej produkty nie są przyswajalne w jelicie cienkim, lub po prostu wcale nie ulegnie ona strawieniu. Dlatego jedzenie ugotowanych, schłodzonych ziemniaków zalecane jest osobom, którym zależy na diecie opartej na niskim indeksie glikemicznym.

Witaminy i minerały

Ziemniaki są skarbnicą witamin i minerałów. Zawierają duże ilości witaminy C, B6,, a także potasu (najwięcej spośród wszystkich warzyw), żelaza, magnezu miedzi, fosforu. Potas ma istotne znaczenie przy regulacji pracy serca, obniża ciśnienie tętnicze. Efekt ten wzmagają również występujące w ziemniakach kukoaminy. Fitoskładniki, jak karotenoidy, flawonoidy czy kwas kawowy, znajdujące się w ziemniakach, odgrywają kluczową rolę przy wspomaganiu wzroku, procesach krzepnięcia krwi, redukcji stresu oraz wspomagają układ odpornościowy i antyoksydacyjny. Błonnik wspiera układ trawienny i skutecznie pomaga przy problemach takich jak biegunki, zaparcia czy zgaga.

Przygotowywanie ziemniaków

Musimy oczywiście pamiętać, że nie powinno się jeść surowych ziemniaków. Bulwy, które zaczęły już kiełkować lub mają zielony miąższ zawierają w sobie silne toksyny: solaninę i chacoinę. Dlatego przed zjedzeniem, powinno się poddać je odpowiedniej obróbce termicznej. Najzdrowsze będą gotowane na parze, dzięki temu zachowają najwięcej wartości odżywczych i będą najmniej tuczące. Ponieważ najwięcej witamin znajduje się w skórce i zaraz pod nią, ziemniaki możemy gotować w „mundurkach” po ich dokładnym umyciu. Bombą kaloryczną może okazać się smażenie w głębokim tłuszczu w postaci frytek, wedgesów, placków ziemniaczanych czy dodatki takie jak tłuste sosy, puree z dodatkiem dużej ilości masła.

Zastosowanie w kuchni

Ziemniaki są powszechnie dostępne i znane w każdym Polskim domu. Jest wiele pomysłów na dania z wykorzystaniem ziemniaków, nie tylko w czystej postaci jako tradycyjny dodatek do kotleta. Z ziemniaków możemy wyczarować mnóstwo pyszności. Sałatki, kopytka, placki, zapiekanki, farsze, babki. Ziemniaki wykorzystuje się również do deserów: możemy dodać je do serników, biszkoptów, knedli. W zależności od wykorzystania, ziemniaki dzielimy na typy kulinarne: typ A – sałatkowy (do sałatek, zup, zapiekanek, smażenia), typ B – ogólnoużytkowy (do puree, kopytek, babek ziemniaczanych, do zup i pieczenia), typ C – lekko mączysty (na placki, frytki, puree i do pieczenia). Pośrednie typy AB i BC łączą cechy poszczególnych typów.

Zajrzyjcie do naszych przepisów, a na pewno znajdziecie ulubione zastosowanie tego zdrowego, smacznego i taniego warzywa.

Wartości odżywcze dla 100g produktu:

NazwaIlość
Wartość energetyczna (kcal) 79
Woda78,58 g
Tłuszcz0,08 g
Białko2,14 g
Popiół1,13
Weglowodany18,07 g
Błonnik1,3 g
Cukry0,62 g
Kwasy tłuszczowe nasycone0,026 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone0,043 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone0,002 g
Cholesterol0 mg
Sód5 mg
Cynk0,29 mg
Miedź0,103 mg
Magnes0,157 mg
Selen0,4 µg
Potas417 mg
Magnez23 mg
Fosfor55 mg
β-Karoten0 mg
α-kartoen0 mg
Witamina A0 IU
Wapń13 mg
Żelazo0,86 mg
Witamina D0 IU
Witamina B1 (Tiamina)0,082 mg
Witamina B2 (Ryboflawina)0,033 mg
Witamina B3 (Niacyna)1,035 mg
Witamina B4 (Cholina)12,6 mg
Witamina B5 (Niacyna)0,301 mg
Witamina B60,345 mg
Witamina B9(Kwas foliowy)14 µg
Witamina B120 µg
Witamina C5,7 mg
Witamina K1,8 µg

TasteBook Team

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne