Boczniaki

CHARAKTERYSTYKA

Boczniaki są to jadalne grzyby powszechnie występujące niemal na całym świecie. Nie znajdziemy ich jedynie na Antarktydzie. Mimo, że są dość odporne na mróz, to przy niewielkiej ilości światła owocniki nie są w stanie się wytworzyć. Ich kapelusze mają kształt muszli, które nietypowo rosną na pniach drzew liściastych. W ostatnim czasie zyskały one dużą popularność ze względu na prostotę hodowli i uniwersalność w zastosowaniu. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest boczniak ostrygowaty, który swoją nazwę zawdzięcza temu w jaki sposób rosną – tworzą skupiska przypominające kolonie ostryg. Zawierają mnóstwo związków aromatycznych, które co prawda nie wpływają istotnie na ich wartości odżywcze, ale dają im specyficzny smak i zapach.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Boczniaki to grzyby niezwykle zdrowe i smaczne. W 100 g tego produktu znajdziemy tylko 35 kcal i mnóstwo witamin i minerałów. Są bogate w potas, wapń, cynk, magnez, żelazo, a także witaminy z grupy B (B1, B2, B6, kwas foliowy) oraz witaminę D. Boczniaki są też źródłem antyoksydantów oraz dobrze przyswajalnego białka, z wysoką zawartością aminokwasów egzogennych jak walina, fenyloanina czy treonina. Ponadto zawierają również β-glukany, będące jedną z części składowych błonnika pokarmowego o prozdrowotnych właściwościach. Grzyby te mają również stosunkowo niski indeks glikemiczny, dlatego są polecane osobom chorym na cukrzycę i insulinooporność. Lowastyna, którą znajdziemy w boczniakach pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE

Do najważniejszych właściwości leczniczych i prozdrowotnych zaliczamy przede wszystkim to, że boczniaki wykazują działanie przeciwnowotworowe, a zwłaszcza w stosunku do nowotworów piersi, płuc czy jelita grubego. Za ich właściwości antyoksydacyjne odpowiadają przede wszystkim polifenole i flawonoidy.

Ponadto wspierają układ immunologiczny, a także mają działanie antybakteryjne dzięki zawartości naturalnych antybiotyków jak tauryna czy glikoproteiny. Posiadają także zdolność do hamowania namnażania się wirusów, a to za sprawą białka ubikwityny. Boczniaki mają pozytywny wpływ na układ krwionośny, normalizują ciśnienie. Docenią je także diabetycy za ich właściwości hipoglikemiczne. Poza tym, dzięki niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, są polecane dla osób na diecie odchudzającej.

ZAGROŻENIA

Oprócz prozdrowotnych właściwości, jedzenie boczniaków może też wywołać negatywne skutki uboczne. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, u których występuje alergia na pleśnie. Boczniaki mogą też wejść w interakcję z lekami, mowa tu np. o gabapentynie (lek na padaczkę) lub leki poprawiające lipidogram krwi. Nadmierna ilość spożytych grzybów może wywołać rewolucje w żołądku, dlatego warto zachować umiar w ich konsumpcji.

ZASTOSOWANIE W KUCHNI

Boczniaków przed przyrządzeniem nie powinno się myć zbyt długo, bo nasiąkną wodą i staną się niesmaczne. Musimy pamiętać, że są one bardzo kruche i łamliwe, dlatego trzeba do nich podchodzić ze szczególną ostrożnością. Możemy je przygotowywać w przeróżny sposób, są niezwykle uniwersalne. Boczniaki mogą idealnie zastąpić mięso, co jest istotne dla wegan i wegetarian.

Jedną z najprostszych i efektownych potraw z tych grzybów jest kotlet, który panierujemy i smażymy jak klasycznego kotleta schabowego. Innym pomysłem na zastąpienie produktów mięsnych boczniakiem są flaczki z boczniaków. Możemy z nich również przygotować pyszne kotlety do burgerów. Duszone grzyby idealnie sprawdzą się np. w sosie do ryżu, kaszy czy ziemniaków. Stanowią również składnik farszów do pierogów, naleśników, krokietów czy pasztecików. Możemy je również mrozić, suszyć lub zamarynować.

Wartości odżywcze dla 100g produktu:

NazwaIlość
Wartość energetyczna (kcal) 33
Woda89,18 g
Tłuszcz0,41 g
Białko3,31 g
Popiół1,01
Weglowodany6,09 g
Błonnik2,3 g
Cukry1,11 g
Kwasy tłuszczowe nasycone0,062 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone0,123 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone0,031 g
Cholesterol0 mg
Sód18 mg
Cynk0,77 mg
Miedź0,244 mg
Magnes0,113 mg
Selen2,6 µg
Potas420 mg
Magnez18 mg
Fosfor120 mg
β-Karoten29 mg
α-kartoen0 mg
Witamina A2 IU
Wapń3 mg
Żelazo1,33 mg
Witamina D0,7 IU
Witamina B1 (Tiamina)0,125 mg
Witamina B2 (Ryboflawina)0,349 mg
Witamina B3 (Niacyna)4,956 mg
Witamina B4 (Cholina)48,7 mg
Witamina B5 (Niacyna)1,294 mg
Witamina B60,11 mg
Witamina B9(Kwas foliowy)38 µg
Witamina B120 µg
Witamina C0 mg
Witamina K0 µg

Aron Wicha

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne