Background Image
0 0

Podziel się tym w Twoich social mediach:

Albo możesz po prostu skopiować ten adres url i się nim podzielić

Składniki

Ilość gotowego przepisu:
240 g Marchewka 4 szt. średniej wielkości
300 g Ziemniaki 4 szt. typu A, lub AB, ew. B
140 g Korzeń pietruszki 2 szt. średniej wielkości
150 g Seler 1/2 szt.
300 g ogórek kiszony 5 szt. średniej wielkości
280 g Kukurydza konserwowa 1 puszka
240 g Groszek konserwowy 1 puszka
5 szt. Jajka L
125 ml Majonez 5 łyżek
50 ml Musztarda 2 łyżki
Sól i pieprz do smaku

Wartości odżywcze

108,4
Kcal
3,7 g
Białko
6,3 g
Tłuszcze
7,9 g
Węglowodany

Dodaj przepis do ulubionych

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa

Cechy:
  • Bez glutenu
  • Wegetariańskie
Kuchnia:

    Składniki

    Informacje dodatkowe:

    Udostepnij

    SAŁATKA JARZYNOWA

    Czy jest wśród nas ktoś, kto nigdy nie jadł ani nie słyszał o sałatce jarzynowej? Są miłośnicy tej potrawy, którzy nie wyobrażają sobie bez niej świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, ale też znajdą się tacy, dla których jest ona przykrym wspomnieniem z czasów PRL-u. Ale znana jest z pewnością każdemu, bo sałatka jarzynowa pojawia się na polskich stołach na prawie każdej większej uroczystości i imprezie rodzinnej.

    I pewnie wielu z Was sałatka jarzynowa kojarzy się z tradycyjną polską kuchnią, ale tu musimy Was zaskoczyć. Historia współczesnej sałatki jarzynowej ma genezę w Rosji, ale oryginalna wersja znacznie różniła się od tego, co przedstawimy Wam w dzisiejszym przepisie. Z czasem „sałatka Olivier”, bo taka była jej pierwsza nazwa, przeszła totalną metamorfozę. W jej składzie znajdowały się takie składniki, jak: mięso głuszca, cielęce ozory, wędzona kaczka, ogony rakowe, świeże ogórki, kapary i oliwki z sosem na bazie oliwy, octu i musztardy.

    Jak wszyscy dobrze wiemy, dzisiejsza sałatka jarzynowa zdecydowanie różni się od moskiewskiego oryginału. Polska gospodyni dobrze wie, że w skład tradycyjnej sałatki wchodzą jarzyny: marchew, pietruszka, ziemniak, seler, ponadto kiszony ogórek, często jajko, kukurydza i groszek konserwowy.

    Mimo, że każdy powinien znać recepturę tej potrawy, to prawda jest taka, że w każdym domu bywa przygotowywana inaczej. Niektórzy dodają do niej jabłko, cebulę, inni pomijają niektóre składniki. Może różnić się wielkością i stopniem twardości ugotowanych warzyw.

    My preferujemy warzywa twardsze (al dente) pokrojone w stosunkowo większą kostkę, dzięki temu jej struktura jest chrupiąca, z wyczuwalnymi kawałkami składników. Ale znamy też wersję z gotowanymi na miękko, drobno pokrojonymi warzywami, które po wymieszaniu tworzą jednolitą, wręcz kremową konsystencję.

    Tak więc rodzajów i opcji sałatek może być wiele, niemniej jednak chyba niezmiennym dodatkiem jest majonez, dzięki któremu sałatka jarzynowa zawdzięcza ten niepowtarzalny smak.

    Sałatka jarzynowa jest potrawą bezmięsną, będzie smakowała zarówno wegetarianom, jak i miłośnikom mięs jako dodatek do pieczeni, wędlin, kanapek. Ale jeśli lubicie eksperymenty i modyfikacje, możecie wzbogacić ją o różne dodatki. Aby zwiększyć jej walory smakowe i wartości odżywcze zachęcamy Was, żebyście spróbowali dodać do niej np. żółty ser pokrojony w kosteczkę, wędlinę, śledzie lub inne dodatki wg Waszej intuicji 😉

    FILMIK Z SAŁATKA JARZYNOWĄ




    WARTOŚCI ODŻYWCZE PODAJEMY W TYM PRZEPISIE DLA 100 g GOTOWEJ POTRAWY.

    Z naszego przepisu wychodzi ok. 2 kg przepysznej sałatki jarzynowej.

    Kroki

    1
    Gotowe
    20 min

    Gotowanie warzyw i jajek

    Przed rozpoczęciem naszej pracy nad sałatką jarzynową musimy ugotować warzywa i jajka odpowiednio wcześniej, żeby zdążyły wystygnąć. Umyte ziemniaki, marchewki, pietruszki i selera wkładamy do garnka, zalewamy zimną, osoloną wodą (15g soli na 1l wody) i gotujemy ok. 15-20 min. na al dente (ważne, żeby warzywa nie były rozgotowane). Jajka gotujemy na twardo. Polecam użyć do tego jajek o temperaturze pokojowej - zalewamy je zimną osoloną wodą, zagotowujemy na średnim gazie i od tego momentu powinny gotować się 8-10 min (w zależności od wielkości jajka).

    2
    Gotowe
    15 min

    Obieranie i krojenie składników

    Ugotowane i ostudzone warzywa i jajka obieramy i kroimy w kosteczkę, możemy też użyć specjalnej kratki do jarzyn, ale jarzyny ugotowane na al dente mogą źle współpracować z tym sprzętem. Ogórki kiszone również kroimy na ten sam kształt. Kukurydzę i groszek odsączamy od zalewy.

    3
    Gotowe
    5 min

    Mieszanie składników

    Wszystkie pokrojone składniki warzywne i jaja wsypujemy do jednej miski, doprawiamy solą i pieprzem (najlepiej świeżo zmielonym). Dodajemy majonez i musztardę. Dokładnie mieszamy. Gotową sałatkę próbujemy i doprawiamy wg własnych upodobań. Możemy udekorować ją świeżymi ziołami, pomidorkami koktajlowymi lub Waszymi ulubionymi kompozycjami. Smacznego :)

    P.S
    Sałatka najlepiej smakuje na drugi dzień ;-)

    Aron Wicha

    Recenzje przepisu

    Nie ma jeszcze żadnej recenzji dla tego przepisu, użyj formularza poniżej aby dodać swoją
    Zupa pekińska
    poprzednie
    Zupa pekińska
    zakwas na barszcz
    nastepne
    Zakwas na barszcz i kiszone buraki
    Zupa pekińska
    poprzednie
    Zupa pekińska
    zakwas na barszcz
    nastepne
    Zakwas na barszcz i kiszone buraki

    Dodaj swój komentarz

    rondel
    Recipes search engine
    Przepisy kulinarne