Background Image

Grzyby leśne

Polskie lasy kryją w sobie wiele niesamowitych skarbów. Jednym z nich są przepyszne grzyby o niepowtarzalnym smaku i aromacie.

HISTORIA, WYSTĘPOWANIE

Grzyby leśne mają swoich zwolenników w wielu kulturach. Już w starożytności doceniano nie tylko ich walory smakowo-zapachowe, ale również prozdrowotne właściwości. Do dziś prawie każdy zajada się przeróżnymi potrawami, które można stworzyć z tego niezwykłego produktu. Na świecie występuje mnóstwo gatunków grzybów, a każdy z nich posiada inne cechy i substancje odżywcze. W Polsce popularne są borowiki, podgrzybki, maślaki, kanie, kurki, rydze, kanie i inne. Przy samodzielnym zbieraniu grzybów należy pamiętać o ostrożności – jest wiele trujących grzybów, które upodabaniają się do tych do jadalnych. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, lepiej zostawić takiego grzyba lub udać się z nim do najbliższej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – tam powinni sprawdzić czy nasze leśne grzyby nadają się do bezpiecznego spożycia.

ZASTOSOWANIE

Grzyby leśne stosujemy w kuchni w różnej postaci. Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów, niektóre z nich znajdziecie również w naszych przepisach. Przepyszne grzyby leśne w postaci smażonych boczniaków a’la schabowe, aromatyczny sos grzybowy w towarzystwie makaronu lub kaszy, farsz do pierogów i kulebiaków czy marynowane grzyby leśne zamknięte w słoikach to tylko kropla w morzu pomysłów na potrawy z tych niesamowitych produktów.

Grzyby leśne często określamy jako „mięso lasu” ze względu na stosunkowo dużą zawartość dobrze przyswajalnego białka w suchej masie. Przykładem może być borowik szlachetny, który posiada wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie mogą być syntetyzowane przez ludzki organizm. Są niskokaloryczne (23-34 kcal na 100g świeżego grzyba). W 80-90% składają się z wody. Grzyby posiadają niesamowicie wysoką gęstość odżywczą, co oznacza, że w 1 kcal tego produktu znajdziemy wiele korzyści zdrowotnych.

Ścianę komórkową grzybów buduje chityna, dlatego mogą być ciężkostrawne. Nie powinniśmy jeść surowych grzybów – może powodować to silne zaburzenia układu pokarmowego. Z tego powodu również dzieci do 7. roku życia oraz osoby starsze powinny zachować ostrożność lub wręcz unikać jedzenia grzybów leśnych.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE

Wiodącym mikroelementem występującym w grzybach jest potas. Pomaga on regulować ciśnienie krwi i wpływa pozytywnie na koncentrację. Są również bogate w takie pierwiastki jak żelazo, wapń, fosfor, jod, selen a także sole magnezu. Leśne grzyby obfitują w witaminy, zwłaszcza te z grupy B (B1, B2, B6, B7, kwas foliowy), witaminy A, K i C. Posiadają również prowitaminę D, która na skutek promieni słonecznych zostanie przetworzona do witaminy D.

ZALETY

Z grzybowego ekstraktu pozyskiwane są penicylina, streptomycyna i teracyklina, co wskazuje na ich właściwości antybiotyczne. Ponadto, dzięki zawartości substancji o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, antyalergicznym i przeciwzapalnym, są idealnym produktem pomagającym wzmacniać odporność.

Sterole zawarte w grzybach odpowiadają za hamowanie syntezy cholesterolu i regulują poziom HDL i LDL. Ponadto wśród ich właściwości możemy wymienić działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, hipoglikemiczne. Grzyby leśne zmniejszają również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

ZAGROŻENIA

Grzyby leśne mają tak wiele zalet, że nie sposób wypisać ich wszystkich w jednym artykule. Mogą być niestety również szkodliwe dla zdrowia. Charakteryzują się one wysoką zdolnością do gromadzenia metali ciężkich. Należą do nich między innymi kadm, ołów, rtęć zawarte w glebie i najbliższym otoczeniu. Dlatego też radzimy zachować umiar w ich spożywaniu i ograniczyć ich ilość w potrawach do 250g na tydzień.

Wartości odżywcze na 100g

NazwaIlość
Wartość energetyczna (kcal) 22
Woda92,45 g
Tłuszcz0,34 g
Białko3,09 g
Popiół0,85
Weglowodany3,26 g
Błonnik1 g
Cukry1,98 g
Kwasy tłuszczowe nasycone0,05 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone0,16 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone0 g
Cholesterol0 mg
Sód5 mg
Cynk0,52 mg
Miedź0,318 mg
Magnes0,047 mg
Selen9,3 µg
Potas318 mg
Magnez9 mg
Fosfor86 mg
β-Karoten0 mg
α-kartoen0 mg
Witamina A0 IU
Wapń3 mg
Żelazo0,5 mg
Witamina D0,2 IU
Witamina B1 (Tiamina)0,081 mg
Witamina B2 (Ryboflawina)0,402 mg
Witamina B3 (Niacyna)3,607 mg
Witamina B4 (Cholina)17,3 mg
Witamina B5 (Niacyna)1,497 mg
Witamina B60,104 mg
Witamina B9(Kwas foliowy)17 µg
Witamina B120,04 µg
Witamina C2,1 mg
Witamina K0 µg

TasteBook Team

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne