Background Image
0 0

Podziel się tym w Twoich social mediach:

Albo możesz po prostu skopiować ten adres url i się nim podzielić

Składniki

Ilość gotowego przepisu:
500 g Mąka pszenna + 50-100 g do podsypania
30 g Drożdże świeże Opcjonalnie można użyć 7 g drożdży instant
250 ml Mleko Lekko ciepłe
60 g Masło
1 szt Jajka L
5 g Cukier kryształ 1 łyżeczka
6 g Sól 1 łyżeczka
Na wierzch
1 szt Żółtko jaja
Mak Może być też sezam, suszone zioła lub inne ulubione posypki

Wartości odżywcze

313,8
Kcal
8 g
Białko
7,7 g
Tłuszcze
50 g
Węglowodany

Dodaj przepis do ulubionych

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Bułeczki pszenne

Bułeczki pszenne

Cechy:
  • Wegetariańskie

Składniki

  • Na wierzch

Informacje dodatkowe:

Udostepnij

BUŁECZKI PSZENNE

Kto z nas nie lubi zapachu świeżego pieczywa? Nie bez powodu w supermarketach jest to jeden z najczęściej rozpylanych aromatów, aby zachęcić klientów do zakupów spożywczych. Wyobraźcie sobie teraz, że ten zapach możecie przenieść do Waszej kuchni! Ba, nie tylko kuchni, ale zapach ten może roznosić się po całym domu. Teraz, dzięki naszemu nowemu przepisowi możecie to przełożyć na rzeczywistość. Z pewnością są lepsze sposoby na przyjemne rozpoczęcie dnia, ale gwarantujemy, że domowe bułeczki pszenne nie tylko zapachem ale i smakiem skutecznie rozbudzą Wasze zmysły.

Przepis na domowe bułeczki pszenne, który Wam przedstawiamy jest dość łatwy, wymaga jedynie uzbrojenia się w cierpliwość w oczekiwaniu na wyrośnięcie i pieczenie naszego pieczywa. Gwarantujemy, że efekt końcowy wynagrodzi Wam to i nie będziecie chcieli wracać do sklepowych wypieków. Nasze bułeczki pszenne nie zawierają żadnej chemii, mają tylko kilka łatwo dostępnych składników. Wypiekanie domowego pieczywa w domu w dzisiejszej rzeczywistości przeżywa swoisty renesans, dlatego tym bardziej warto zapisać ten przepis i korzystać zawsze wtedy, kiedy mamy ochotę na świeże pieczywo i dysponujemy 1,5 h czasu na jego przygotowanie.

Takie bułeczki pszenne możemy podawać z różnymi dodatkami – klasycznie ze świeżym masłem, wędliną i pomidorem, możemy je posmarować przeróżnymi pastami (np. jajeczna, warzywna, hummus). Jeśli nie dodamy do nich intensywnych lub słonych dodatków (jak np. zioła czy ser żółty) to genialnie sprawdzą się w towarzystwie dżemów czy słodkich kremów.

My preferujemy bardziej wytrawne posiłki, dlatego do ciasta dodaliśmy zioła prowansalskie – wyszły przepyszne 🙂

 

WARTOŚCI ODŻYWCZE PODAJEMY W TYM PRZEPISIE DLA JEDNEJ BUŁKI.

Kroki

1
Gotowe
15 min

Robimy zaczyn (świeże drożdże)

Przygotowanie naszych bułeczek zaczynamy od zrobienia zaczynu. Rozkruszone drożdże wsypujemy do miseczki, zasypujemy cukrem i kilkoma łyżkami mąki, wlewamy 100 ml lekko ciepłego (nie więcej niż 35°C), lekko mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 10 minut aż drożdże nam "ruszą". Jeśli używamy suchych drożdży pomijamy ten krok. Teraz możemy rozpuścić masło i odstawić do wystygnięcia.

2
Gotowe
20 min

Wyrabianie ciasta

Kiedy nasz zaczyn będzie gotowy, przesiewamy do miski mąkę i sól (jeśli używamy suchych drożdży w tym momencie wsypujemy je do ciasta razem z cukrem). Mieszamy suche składniki, robimy wgłębienie, do którego wlewamy resztę mleka, jajko (w temperaturze pokojowej), zaczyn ze świeżych drożdży i ostudzone masło. Mieszamy łyżką (lub hakiem do ciasta drożdżowego jeśli używamy robota kuchennego) do uzyskania jednolitej konsystencji. Kiedy nasze ciasto zacznie ładnie odchodzić od miski, podsypujemy blat mąką i porządnie zagniatamy. Jeśli będzie nam się bardzo kleiło do rąk, możemy dosypać więcej mąki. Tak naprawdę im dłużej będziemy je wyrabiać tym lepiej, dlatego musimy włożyć w tę czynność całe swoje serce :) Ciasto powinno mieć elastyczną, sprężystą konsystencję. Porada: spróbujcie wbić w nie palec - jeśli zostanie "dołek", tzn, że ciasto powinno być gotowe.

3
Gotowe
50 min

Wyrastanie ciasta na domowe bułeczki pszenne

Kiedy już mamy pewność, że ciasto jest idealnie wyrobione (albo brakuje nam już siły w rękach ;)) formujemy z niego kulę i wrzucamy do miski, przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 45-50 min. Po tym czasie powinno urosnąć na tyle, żeby podwoiło swoją objętość.

4
Gotowe
25 min

Formowanie bułeczek

Kiedy nasze ciasto już ładnie wyrośnie, przekładamy je z powrotem na blat i zagniatamy jeszcze chwilę. Dzielimy je na równe części (nam wyszło z tego przepisu 8 sporych bułek), formujemy kulki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia po czym lekko je rozpłaszczamy. Pamiętajcie, że nasze bułeczki pszenne będą jeszcze rosły, więc musimy zrobić między nimi większe odstępy. Całość przykrywamy ściereczką i czekamy jeszcze ok. 10-15 min. W tym czasie możemy nastawić piekarnik na 190°C bez termoobiegu (grzałka góra-dół).

5
Gotowe
20 min

Pieczenie bułek

Po ponownym wyrośnięciu, bułeczki pszenne możemy posmarować roztrzepanym żółtkiem i posypać makiem, sezamem, pestkami dyni, słonecznika lub o prostu zostawić je "gołe". W naszym wykonaniu bułeczki dostały makowo-sezamowych piegów, a do mąki dosypaliśmy szczyptę zół prowansalskich. Dosypanie intensywnych ziół raczej dyskwalifikuje je jako pieczywo do słodkich dodatków, dlatego jest to opcja nieobowiązkowa :) Teraz wkładamy je do porządnie rozgrzanego piekarnika i czekamy ok. 20 min na świeże, gorące pszenne bułeczki :) W zależności od wielkości pieczywa, musimy obserwować na bieżąco, żeby się nie przypaliły, ale też nie możemy wyciągnąć ich za wcześnie. Upieczone bułeczki wyjmujemy z piekarnika i studzimy na kratce. Voila!

Anna Mi.

Recenzje przepisu

Nie ma jeszcze żadnej recenzji dla tego przepisu, użyj formularza poniżej aby dodać swoją
Ciasto na pierogi
poprzednie
Ciasto na uszka / ciasto na pierogi
pasta jajeczna
nastepne
Pasta jajeczna
Ciasto na pierogi
poprzednie
Ciasto na uszka / ciasto na pierogi
pasta jajeczna
nastepne
Pasta jajeczna

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne