Background Image
0 0

Podziel się tym w Twoich social mediach:

Albo możesz po prostu skopiować ten adres url i się nim podzielić

Składniki

540 g Mąka pszenna
360 g Woda Woda musi być bardzo ciepła 90°C
5 g Sól
45 g Masło

Dodaj przepis do ulubionych

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Ciasto na uszka / ciasto na pierogi

Ciasto na uszka / ciasto na pierogi

Ciasto na uszka i ciasto na pierogi możemy wypełnić dowolnym farszem. Możemy nim owinąć zarówno składniki słodkie i wytrawne, mięsne i wegetariańskie, dosłownie wszystko, na co mamy ochotę.

Cechy:
  • Wegetariańskie
Kuchnia:

    Składniki

    Informacje dodatkowe:

    Udostepnij

    CIASTO NA USZKA, CIASTO NA PIEROGI

    Uszka – to, jak sama nazwa wskazuje, pierogi w kształcie ucha, wypełnione po brzegi pysznym farszem, najczęściej jest to farsz grzybowy lub mięsny, ale tak naprawdę możemy je nafaszerować wszystkim co lubimy. Uszka są najczęściej dodatkiem do zup, który zwiększa sytość posiłku, a do tego poprawia jego walory wizualne i smakowe. Rzadziej spotyka się uszka podawane jako samotne danie, ale to też się zdarza, najczęściej w restauracjach w postaci pysznych przystawek. Najbardziej znaną wersją uszek w Polsce są uszka z grzybami podawane do czerwonego barszczu, który jest głównym daniem podawanym podczas wigilijnej kolacji, zaraz po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie. Inne odmiany tradycyjnych uszek to między innymi kołduny czy też kreple.

    Pierogi – jest to kawałek cienkiego elastycznego ciasta dobrze zlepionego na krańcach, są wypełniane przeróżnymi farszami. Polacy naprawdę potrafią zrobić pierogi „ze wszystkim”. Pierogi w różnym kształcie można znaleźć w każdej kuchni świata: we włoskiej słynne ravioli czy tortelini, w ukraińskiej wareniki,  indyjska kuchnia proponuje smażoną wersję tego dania – samosy, w Gruzji dostaniemy pyszne chinkali wypełnione mięsem i bulionem. Pierogi możemy gotować w wodzie, smażyć, grillować czy też podawać upieczone w piekarniku. Najbardziej znanymi i lubianymi pierogami, jak wszyscy dobrze wiemy, są pierogi ruskie podawane tradycyjnie z cebulką i śmietaną. Kolejną dobrze znaną potrawą w naszej rodzimej kuchni są pierogi świąteczne nadziewane kapustą i grzybami. Ostatnimi czasy furorę robi calzone, czyli duży pieczony pieróg z ciasta drożdżowego.

    W naszym przepisie dowiecie się jak zrobić idealne ciasto na pierogi czy też uszka. A czym je nafaszerujecie to już zależy tylko i wyłącznie od Was, ale podzielcie się z nami które pierogi najbardziej lubicie.

     

    Kroki

    1
    Gotowe

    Przygotowywania ciasta na pierogi lub ciasta na uszka

    Mąkę przekładamy do miski wraz z solą. Masło roztapiamy w ciepłej wodzie 90°C. Wodę z masłem przelewamy stopniowo do mąki z solą, cały czas mieszając. Kiedy już składniki nam się ładnie połączą, przekładamy wszystko na blat, lub, jeśli mamy, na stolnice podsypaną mąką. Teraz przez około 10 minut musimy je zagniatać, tak samo jak ciasto na pizzę. Możemy użyć do tej czynności miksera z hakiem do mieszania ciast.

    2
    Gotowe

    Garowanie ciasta na pierogi

    Po dokładnym ugnieceniu ciasta, przykrywamy je folią spożywczą albo lnianą ścierką kuchenną i zostawiamy przykryte na 45 min, aby "odpoczęło". W tym czasie oczekiwania na ciasto albo szykuje się farsz albo robi się kulki z farszu, aby lepienie pierogów czy też uszek szło dużo sprawniej.

    3
    Gotowe

    Lepienie ciasta na uszka

    Kiedy ciasto już jest gotowe do działania wykładamy je na blat/stolnicę oprószony mąką i rozwałkowujemy na jak najcieńszy placek. Wykrawamy kółeczka: na pierogi większe, na przykład za pomocą klasycznej szklanki, na uszka mniejsze, ok. 4-5 cm, wygodnie będzie nam wykrawać je kieliszkiem lub mniejszą szklanką. Możemy też wykorzystać do tego specjalne pierścienie wykorzystywane w branży gastronomicznej. Uszka można wykonać również wycinając kwadraty z ciasta (4x4), wówczas będą miały bardziej szpiczasty kształt. Są też specjalne maszynki do lepienia pierogów, ale to już wersja dla tych bardziej leniwych ;) Kiedy będziemy już mieli wycięte kółeczka, na środek nakładamy gałkę farszu i sklejamy brzegi ze sobą. Przy lepieniu uszek dodatkowo sklejamy przeciwległe brzegi.

    4
    Gotowe

    Gotowanie

    Gotową porcję surowych pierogów musimy ugotować w osolonym wrzątku z dodatkiem tłuszczu (masło, olej) aby się nie posklejały. Po wypłynięciu na powierzchnię wody pierogi gotujemy ok. 2 minut (w zależności od grubości ciasta i rodzaju farszu) na małym ogniu. Ugotowane ciasto musi być sprężyste, najlepiej spróbować osobiście czy jest odpowiednio ugotowane :) Musimy uniknąć rozgotowania pierogów, podczas gotowania takie pierogi często rozklejają się i są nieapetyczne.

    Recenzje przepisu

    Nie ma jeszcze żadnej recenzji dla tego przepisu, użyj formularza poniżej aby dodać swoją
    Szakszuka (shakshuka)
    poprzednie
    Szakszuka
    Bułeczki pszenne
    nastepne
    Bułeczki pszenne
    Szakszuka (shakshuka)
    poprzednie
    Szakszuka
    Bułeczki pszenne
    nastepne
    Bułeczki pszenne

    Dodaj swój komentarz

    rondel
    Recipes search engine
    Przepisy kulinarne