Background Image
0 0

Podziel się tym w Twoich social mediach:

Albo możesz po prostu skopiować ten adres url i się nim podzielić

Składniki

2 szt. Białko jaja W temp. pokojowej
150 g Cukier kryształ Ok. 3/4 szklanki lub 11 łyżek
50 ml Woda Duży kieliszek lub 8 łyżek

Wartości odżywcze

298,2
Kcal
3,8 g
Białko
0,1 g
Tłuszcze
75,2 g
Węglowodany

Dodaj przepis do ulubionych

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Beza włoska

Beza włoska

Beza włoska to pyszny, kremowy deser, który możesz wykorzystać w swojej domowej cukierni :)

Cechy:
  • Bez glutenu
  • Wegetariańskie
Kuchnia:

Składniki

Informacje dodatkowe:

Udostepnij

BEZA WŁOSKA

Beza włoska to jedna z odmian klasycznej bezy z białek i cukru. Różni się tym, że do ubite białka zaparzamy gorącym syropem cukrowym, dzięki czemu tworzy się niesamowicie pyszny krem, który ma wszechstronne zastosowanie w kuchni. Możemy jeść ją jako samodzielny deser (np. z dodatkiem owoców lub gorzkiej czekolady), idealnie nadaje się do dekoracji, tak jak zaprezentowaliśmy w naszym przepisie na muffiny marchewkowe. Często przekłada się nią ciasta lub wypełnia tarty, tarteletki. Bezę włoską możemy uformować w małe różyczki, zapiec w piekarniku i powstaną nam genialne beziki kruche na zewnątrz z ciągnącym się wnętrzem.

Beza włoska wymaga idealnej precyzji przy jej przyrządzeniu. Najważniejsza jest temperatura syropu cukrowego, dlatego, aby ją kontrolować, polecamy zaopatrzyć się w termometr kuchenny. Bez tego przyrządu będzie to trudniejsze, ale wykonalne. Aby sprawdzić czy syrop cukrowy osiągnął idealną temperaturę, możemy wykorzystać tzw. metodę „nitki”. Nabieramy niewielką ilość na łyżeczkę i przelewamy do kubka z bardzo zimną wodą. Jeśli po chwili cukier zrobił się twardy, to oznacza, że temperatura jest właściwa i możemy użyć go do „zaparzania” naszej piany z białek.

Ponadto jajka, których używamy do bezy powinny mieć temperaturę pokojową, a końcówki miksera i miska, w której ubijamy białka muszą być czyste i suche.

Beza włoska w smaku przypomina ciepłe lody, więc jeśli chcecie wrócić do czasów dzieciństwa to zachęcamy do zrobienia samodzielnie takiego deseru. Wystarczy napełnić wafelki do lodów naszą bezą włoską i zanurzyć w polewie czekoladowej. Opcjonalnie beza włoska może stać się wypełnieniem do rurek waflowych i mamy gotowy szybki, pyszny deser, który zachwyci każdego miłośnika słodyczy. Jak widać, nasza beza jest uniwersalnym produktem, więc jeśli ktoś jeszcze nie próbował jej przygotować zachęcamy do skorzystania z naszego przepisu 🙂

WARTOŚCI ODŻYWCZE PODAJEMY W TYM PRZEPISIE DLA 100 g.

Kroki

1
Gotowe
10 min

Przygotowanie syropu

Do rondelka wsypujemy 130 g cukru (20 g - 2 łyżki zostawiamy na kolejny krok) i zalewamy wodą. Nie mieszamy, zagotowujemy na małym ogniu do osiągnięcia temperatury 116-118°C. Do tego niezbędny będzie nam kulinarny termometr do żywności, precyzja jest tutaj niezmiernie ważna. Jeśli temperatura będzie za wysoka, cukier nam się skarmelizuje, a nam zależy na przezroczystym "płynie".

2
Gotowe
5 min

Ubijanie białek

W czasie, kiedy robi się nasz syrop, przygotowujemy pianę z białek. Istotne jest, żeby jajka miały temperaturę pokojową, więc min. godzinę wcześniej wyjmujemy je z lodówki. Białka wlewamy do misy, najlepiej metalowej i ubijamy mikserem na wysokich obrotach na sztywno. Na koniec dosypujemy pozostały cukier (20g) i miksujemy jeszcze chwilę.

3
Gotowe
15 min

Przygotowywanie bezy włoskiej

Kiedy temperatura syropu osiągnie 116-118°C zdejmujemy go z palnika, obroty miksera zwiększamy na najwyższą prędkość i bardzo delikatnym strumieniem przelewamy nasz syrop do piany z białek, cały czas ubijając. Miksujemy aż masa całkowicie nam wystygnie (ok. 10-15 min). Powinna być lśniąca i mieć gęstą, sztywną konsystencję.

4
Gotowe

Wykorzystanie bezy

Gotową masę możemy wykorzystać na różne sposoby. Tak jak my, w marchewkowych muffinach - jako dekoracja na wierzch muffinów i babeczek, jako nadzienie do tart i przekładanych ciast. Najlepiej wykorzystać do tego rękaw cukierniczy, aby nadać jej idealny kształt. Jeśli chcemy uzyskać piękny, złoty kolor, możemy przypalić ją palnikiem. Opcjonalnie można też wstawić ją na ok. 5 min do piekarnika rozgrzanego do 180°C (górna grzałka).

Anna Mi.

Recenzje przepisu

Nie ma jeszcze żadnej recenzji dla tego przepisu, użyj formularza poniżej aby dodać swoją
Marchewkowe muffiny
poprzednie
Marchewkowe muffiny
Kotlet schabowy
nastepne
Kotlet schabowy
Marchewkowe muffiny
poprzednie
Marchewkowe muffiny
Kotlet schabowy
nastepne
Kotlet schabowy

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne