Background Image
0 0

Podziel się tym w Twoich social mediach:

Albo możesz po prostu skopiować ten adres url i się nim podzielić

Składniki

Ilość gotowego przepisu:
1 kg Ser twarogowy My użyliśmy gotowy ser z wiaderka
4 szt Jajka L
200 g Cukier kryształ
150 g Masło
35 g Budyń śmietankowy 1 opakowanie
10 g Cukier waniliowy

Wartości odżywcze

563
Kcal
16,2 g
Białko
36,1 g
Tłuszcze
45,7 g
Węglowodany

Dodaj przepis do ulubionych

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Sernik wiedeński

Sernik wiedeński

Delikatnie słodki sernik wiedeński, który rozpływa się w ustach.

Cechy:
  • Bez glutenu

Składniki

Informacje dodatkowe:

Udostepnij

Sernik wiedeński

Dzisiejszy przepis jest bajecznie prosty i bajecznie pyszny. Przedstawiamy Wam kolejny deser. Mimo, że wielu z nas sernik kojarzy się z polską kuchnią, to wszystko prawdopodobnie zaczęło się w Grecji. W Polsce pierwszy raz został opisany w 1545 roku. Dzisiaj spotykamy się z wieloma rodzajami serników. Tym razem w naszej kuchni zagościł sernik wiedeński.

W zależności od regionu wykorzystuje się do tego ciasta różne rodzaje serów: we Włoszech ricotta, w Nowym Jorku Philadelphia (słynny sernik nowojorski), w basenie Morza Śródziemnego – Feta, u nas i bliskich sąsiadów – twaróg. Niektóre przepisy przewidują nawet „oszukane” serniki bez sera, na przykład na bazie jogurtów greckich, śmietany.

Istnieje wiele modyfikacji tego ciasta. Dla większości ludzi klasykiem jest sernik na kruchym spodzie z dodatkiem rodzynek. Są serniki na zimno, rześkie i lekkie, idealne na letnie imprezy. Coraz popularniejsze stają się połączenia sernika z innymi rodzajami ciast jak seromakowce czy sernikobrownie. Pojawiają się nawet przepisy z owocowymi lub warzywnymi dodatkami, np. sernik dyniowy, buraczany.

Najprawdopodobniej sernik wiedeński przybył do Polski w momencie, gdy Jan III Sobieski wracał z bitwy pod Wiedniem. Nasz przepis to jedna z podstawowych wersji tego ciasta, który rozpieści podniebienia nawet najbardziej wybrednych odbiorców. Sernik wiedeński bez spodu dla bezglutenowców, bez bakalii dla tych, którzy nie tolerują rodzynek w sernikach (tak, są tacy ;)). Ale w przyszłości znajdziecie u nas różne warianty, więc czekajcie na kolejne odsłony serników 🙂 A może macie swój ulubiony, który chcielibyście zobaczyć w naszym wykonaniu? Czekamy na Wasze pomysły z niecierpliwością, my też uwielbiamy takie wypieki 😛

Tymczasem gorąco zachęcamy Was, żebyście sami spróbowali zrobić sernik wiedeński z poniższego przepisu. Do roboty! 🙂 Bo do jedzenia na pewno nie trzeba będzie Was namawiać 😛

WARTOŚCI ODŻYWCZE PODANE SĄ DLA JEDNEJ PORCJI.

Kroki

1
Gotowe
5

Szykowanie składników

Najpierw wyjmujemy wszystkie składniki z lodówki, min. 1 godzinę przed przygotowywaniem sernika. Ważne, żeby były one w temperaturze pokojowej. Masło rozpuszczamy w rondelku, odstawiamy do wystygnięcia. Jeżeli używamy zwykłego sera twarogowego (najlepszy będzie tłusty) musimy go zmielić przez maszynkę, najlepiej dwu lub nawet trzykrotnie.

2
Gotowe
10

Przygotowanie masy

Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 190°C bez termoobiegu, grzałka góra-dół. Jajka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym. Ser mieszamy na jednolitą masę, następnie wlewamy do niego masę jajeczną, roztopione i ostudzone masło, mieszamy. Wsypujemy budyń śmietankowy i miksujemy wszystko razem - nie za długo, żeby sernik za bardzo się nie napowietrzył.

3
Gotowe
80 min

Pieczenie

Gotową masę serową przelewamy do formy - my użyliśmy prostokątną blachę (20x24). Warto wyłożyć ją papierem do pieczenia, lub przesmarować masłem i obsypać bułką tartą lub mąką. Formę z masą serową możemy delikatnie postukać o blat, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Sprawiają one, że sernik mocno rośnie, a później gwałtownie opada, czego chcemy uniknąć.
Wkładamy nasze ciasto do rozgrzanego piekarnika na 20 min, po tym czasie zmniejszamy temperaturę na 150°C i dalej pieczemy 30 min. Po 30 minutach znów zmniejszamy temperaturę do 130°C i pieczemy kolejne pół godziny. Jeśli pieczemy sernik w mniejszej blaszce, możemy wydłużyć czas poszczególnych etapów pieczenia o 5-10 min.

4
Gotowe
12 h

Studzenie

Po upieczeniu wyłączamy piekarnik i uchylamy drzwiczki - sernik oczywiście zostaje w środku. Kiedy już wystygnie warto wstawić go jeszcze do lodówki na kilka godzin, żeby dobrze stężał i uzyskał idealną konsystencję.
Smacznego :)

5
Gotowe

Dekoracja

Sernik po upieczeniu można udekorować świeżymi owocami - my podaliśmy go w towarzystwie malin i truskawek. Warto również przygotować polewę, na przykład czekoladową, malinową czy karmelową. Genialne połączenie to kawałek ciasta z gałką lodów i bitą śmietaną - dla tych, którzy nie liczą kalorii :) Sernik wiedeński sam w sobie jest obłędnie smaczny, więc dodatki tak naprawdę są jedynie opcjonalne. Nawet oprószony cukrem pudrem lub kakao będzie smakował wybornie!

Recenzje przepisu

Nie ma jeszcze żadnej recenzji dla tego przepisu, użyj formularza poniżej aby dodać swoją
Panierowane różyczki z kalafiora
poprzednie
Panierowane różyczki z kalafiora
Kiszone cytryny
nastepne
Kiszone cytryny
Panierowane różyczki z kalafiora
poprzednie
Panierowane różyczki z kalafiora
Kiszone cytryny
nastepne
Kiszone cytryny

Dodaj swój komentarz

rondel
Recipes search engine
Przepisy kulinarne